
Kako pomoći pčelama? 5 jednostavnih koraka
Podijeli
Znate li da se 20. svibnja obilježava Svjetski dan pčela?
Ovaj datum odabran je u čast rođenja Antona Janše, slovenskog pionira pčelarstva, a svrha obilježavanja je skrenuti pozornost na ogromnu važnost pčela za prirodu i našu svakodnevicu.
Pčele nisu tu samo zbog meda. One su neumorne oprašivačice bez kojih bi trećina svjetske hrane nestala. Nažalost, njihova su staništa sve ugroženija zbog urbanizacije, pesticida i klimatskih promjena.
Dobra vijest je da njihovu budućnost možemo oblikovati i mi, svakim našim malim korakom. Evo kako:
1. Posadi biljke koje pčele vole
Na balkonu, prozoru ili u vrtu, svejedno je. Lavanda, metvica, ružmarin, kadulja i peršin nisu samo korisni tebi, već i izvor hrane pčelama. Što više cvijeća i začinskog bilja, to više zujanja!
2. Očuvaj divlje kutke u vrtu ili dvorištu
Ne mora sve biti savršeno podšišano jer pčele obožavaju "neuredne" dijelove vrta. Ostavi komadić zemlje bez trave, ne uklanjaj svu suhu travu i grančice, i ne reži sve cvjetove čim ocvatu. Takvi prirodni zakutci mogu postati sklonište i izvor hrane za pčele i druge korisne oprašivače.
3. Kupuj med od lokalnih pčelara
Time ne podržavaš samo domaću proizvodnju, već i očuvanje zdravih pčelinjih zajednica. OPG-ovi brinu o svojim pčelama i okolišu, za razliku od industrijskih proizvođača koji često koriste upitne metode. Kod domaćih proizvođača znaš da kupuješ najbolji prirodni med.
4. Smanji svoj ekološki otisak
Zagađeni zrak zbunjuje pčele i otežava im oprašivanje. Vozi manje, koristi javni prijevoz, biraj lokalnu hranu. Male promjene znače više nego što misliš, i za pčele i za nas.
5. Dijeli znanje i inspiriraj druge
Objavi fotografiju hotela za pčele, priču o lokalnom medu ili ovaj članak. Što više ljudi zna, to više pčela ima šansu za opstanak. Često zaboravimo da velika putovanja počinju malim koracima, a upravo koraci svih nas zajedno čine veliku razliku.