Kako pravilno razvrstati biootpad kod kuće? Mali vodič za velike promjene

Kako pravilno razvrstati biootpad kod kuće? Mali vodič za velike promjene

Kad banana više nije za jesti, što s njom?

Zvuči banalno, ali to je pitanje koje većina nas preskoči. Bacite koru u najbližu kantu, zatvorite poklopac i nastavite dan. Ali gdje točno ta kora završi? I što bi se dogodilo da je svaki stan u gradu razvrstava na pravi način? E pa, ovo nije tekst s uzvišenim govorima o spašavanju planeta. Ovo je mali, jednostavan vodič za prave ljude, za tebe, mene i sve nas koji živimo u stanovima, kuhamo kavu ujutro i tražimo gdje s talogom.

“Biootpad?” Zvuči kao nešto iz kemije, a nije

Prvo, da raščistimo: biootpad nije ništa fensi. To su svi oni ostaci hrane i biljnog porijekla koje često podcjenjujemo (kore, ljuske, kava, uvelo cvijeće). I ne, ne uključuje baš sve iz kuhinje. Kosti? Nisu idealne. Masnoća? Također ne. Maramice? Papirnate, i u malim količinama. Ali doći ćemo do toga.

Zamisli biootpad kao hranu koju više nitko ne želi, ali priroda je itekako želi nazad.

Zašto to radimo, osim jer "tako treba"?

Iskreno? Jer ima smisla. Razvrstavanje biootpada ne samo da smanjuje količinu smeća koje završi na odlagalištima, već iz njega nastaje nešto korisno, a to je kompost. A ako ste ikada imali bosiljak na prozoru, znate koliko dobar kompost znači. Kod prosječnog domaćinstva udio biootpada u ukupnom otpadu kojeg proizvode iznosi između 30% i 40%! Zamislite sada odlagalište otpada koje se može smanjiti čak za trećinu u veličini i to samo zato jer odvajamo biootpad. 

Osim toga, gradovi troše ozbiljne novce na zbrinjavanje miješanog otpada. Kad biorazgradivo odvojiš, manje je posla za sustav. A manji troškovi za njih, dugoročno znače i manji troškovi za nas.

Ali stan mi je mali. I kuhinja. Gdje ću s još jednom kantom?

Zvuči poznato, zar ne? Mali stan, ionako premalo prostora, kanta za plastiku već zauzima kut. A sad još jedna kanta? Stvarno?

Ali evo što: Danas postoje male, kompaktne kante baš za to. Neke imaju ventilacijske otvore koji sprječavaju neugodne mirise. I znate što još? Nema više one jezive tekućine na dnu vrećice kad koristite prave biorazgradive vrećice koje su testirane, certificirane i kvalitetne.

Pa dobro, što sve smijem baciti u biootpad?

Evo popisa koji možete zalijepiti na hladnjak:

✅ Možete baciti:

  • Kore od voća i povrća
  • Talog kave i čaj u listićima
  • Jaja i njihove ljuske
  • Uvelo cvijeće i bilje
  • Papirnate ručnike (ako nisu natopljeni kemikalijama i u manjim količinama)

❌ Nemojte bacati:

  • Meso, kosti i ribu 
  • Masnoće i ulja
  • Plastiku bilo kakvu
  • Pseći ili mačji izmet
  • “Bio” vrećice bez certifikata

Ako niste sigurni, nazovite komunalno poduzeće ili pogledaj njihovu web stranicu. Neki imaju čak i aplikacije koje točno kažu kamo što ide.

“Ali smrdi.” Zvuči grubo, ali to je čest argument

Znate što najviše smrdi? Biootpad zatvoren u plastičnoj vrećici bez prozračivanja. Vlaga + toplina = fermentacija. Rješenje? Kanta s rupicama i biorazgradive vrećice koje "dišu". Zvuči pomalo nevjerojatno, ali takvi sustavi funkcioniraju, te su postali standard u nama zapadnijim zemljama. Kod takvih sustava biootpad se brzo "suši" unutar vrećica, ne stvara se dodatna vlaga, te to na kraju rezultira situacijom da nemamo problem s mirisima.

Može li se to pretvoriti u naviku?

Apsolutno. U početku ćete možda zaboraviti. Ili ćete uhvatiti sebe kako bacate talog od kave u pogrešnu kantu - ali navike dolaze s vremenom. 

Zanimljivo je kako mala promjena ponašanja otvara vrata prema cijelom nizu novih navika. Počinjete s biootpadom, a završite s vlastitim komposterom na balkonu (da, moguće je i u stanu – s bokashi kantom, ali o tome drugi put).

A što kad živim u zgradi, a nema bio kante?

Hrvatska, točnije lokalne jedinice, po zakonu su postale obavezne omogućiti građanima odvojeno sakupljanje otpada (ukljućujući biootpad). Nažalost zbog kojekakvih razloga, još uvijek veliki postotak jedinica ne provodi ovaj zakon u punom smislu. Mnoge zgrade još nemaju posebne kante za biootpad, stoga se raspitajte kod svojeg lokalnog komunalnog poduzeća ili općine koje su mogućnosti. 

Svijet ostaje na mladima

Kada djeca kažu: "Mama, opet si bacila u pogrešnu kantu!" To je zapravo pobjeda. Jer to znači da primjećuju. Da se uče nečemu važnom.

Mali ljudi uče promatrajući. I ako oni narastu uz dobre navike, zamislite kako će razmišljati kada budu stariji. 

Zaključak koji ne zvuči kao kraj

Ne trebate biti eko-fanatici. Ne trebate imati komposter na krovu zgrade ni izrađivati deterdžent od limuna i sode. Ali jedno malo “da” biootpadu je korak. Onaj koji se broji.

Natrag na blog